Úvod Magazín Jak často měnit povlečení? Co člověk, to názor!

Jak často měnit povlečení? Co člověk, to názor!

Poradíme vám, jak často měnit povlečeníOtázkou, jak často měnit povlečení, se zabývá celá řada lidí. Jaká je tedy správná odpověď? Moc vás asi nepotěšíme, když řekneme, že žádná. Co člověk, to názor a tak je to správně. To proto, že měnit povlečení (a prostěradlo) byste měli s ohledem na to, zda jste zrovna nemocní nebo zdraví jako rybičky, zda jste alergik, máte či nemáte dýchací obtíže, akné, ekzém, domácího mazlíčka, jestli je léto nebo zima, zda jste dospělák, senior, nebo převlékáte postel malému dítěti. To vše hraje důležitou roli a tomu všemu byste měli frekvenci převlékání ložního prádla přizpůsobit.

Ložní prádlo je líhní bakterií a různých nečistot

V dnešní době se to s čistotou až přehání. Mnoho z nás také zastává názor, že v čím čistějším prostředí budou naše děti vyrůstat, tím náchylnější budou ke všem alergenům „tam venku". Touto cestou se tedy vydat nechceme. Přesto ale doporučujeme mít alespoň dvoje nebo troje povlečení na střídání, a pokud vás zrovna nic netrápí (nemoci, alergie apod.), pak ho měnit zhruba po jednom týdnu (maximálně 14 dnech). To je asi zlatá cesta a také nejčastější názor odborníků. Pro milovníky voňavého, právě vypraného prádla, to jistě nebude problém.

Pokud jste nemocní, máte astma nebo alergii na roztoče, pak měňte ložní prádlo alespoň po 3 dnech. Někomu to může přijít dost často, ale uvědomte si, že vaše postel je rájem různých bakterií, usazují se v ní odumřelé buňky, vlasy a smítka různých nečistot, nehledě na to, že během spánku můžete vypotit až 1,5 litru tekutin (při nemoci ještě více). Povlečení tedy pravidelně vyměňujte a perte alespoň na 60 °C, případně jej dejte ven na sluníčko nebo v zimě na mráz. Obojí perfektně platí na roztoče!

Povlečení není celoživotní záležitost. Stejně jako oblečení, tak i ložní prádlo potřebuje občas obnovit. Nové byste si měli koupit zhruba každé 3 roky.

Čas od času nechte vyčistit i peřiny a polštáře

Otázkou je nejen to, jak často měnit povlečení, ale také, co s pokrývkami, polštáři a jejich výplní? Tu je potřeba nechat čas od času vyčistit. Doporučujeme 1 - 2x ročně. Pokud používáte umělá vlákna, pak se podívejte, zda si je nemůžete vyprat sami (na štítku zjistíte jaký prací program zvolit), pokud máte péřové přikrývky, pak je doneste do čistírny.

Vyprat peřiny a polštáře můžete například v době, kdy měníte přikrývky z letních na zimní, nebo naopak. Pokud ale holdujete moderním materiálům a celoročním přikrývkám, pak opět doporučujeme mít alespoň dvoje na výměnu, nebo je nechat prát v létě, kdy můžete spár pár dní jen pod náhradní dekou.

Vybrali jste si u nás nové povlečení a chcete poradit s jeho údržbou? Napište nám!

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.