Úvod Magazín Tipy jak vybrat přikrývku na spaní na celý rok

Tipy jak vybrat přikrývku na spaní na celý rok

Přikrývku musíte vždy vybírat tak, abyste se pod ní hlavně cítili pohodlně. To je pro vás nejdůležitější kritérium. Velmi také záleží na podmínkách, ve kterých spíte. Pokud máte ložnici orientovanou na jih, po většinu roku je v ní tepleji než v ložnici v severní části bytu. Můžeme také preferovat určitou tloušťku přikrývky. Ne vždy totiž platí, že čím je přikrývka tlustší, tím více hřeje. A alergici už dobře vědí, že jejich přikrývka musí být hypoalergenní. V neposlední řadě rozhoduje také to, zda se chcete o přikrývku dělit s partnerem, nebo ji mít jen a jen pro sebe.

Aby vám bylo v létě i v zimě příjemně

Dětská přikrývka z dutého vláknaNejčastějším problémem běžných přikrývek je, že se nedokážou přizpůsobit aktuální teplotě. V zimě nám je příjemně teplo, ale v létě už pod přikrývkou nevydržíme. To neznamená, že musíte kupovat rovnou dvě přikrývky najednou. Ideální jsou celoroční přikrývky, které v sobě mají optimální množství výplně, nebo jsou tvořeny dvěma různě silnými přikrývkami. V létě stačí jednu z nich odepnout a v zimě je zase spojit.

    Letní nebo celoroční nebo thermo?

  • Hřejivá zimní přikrývka nemusí být vždy co nejtlustší. Hlavní je, aby byla nadýchaná a dobře prodyšná s vlákny s thermo izolačními vlastnostmi. Olemováním dvou prošitých vrstev s netkanou textilií vznikne vzduchová mezivrstva, která má výborné tepelně izolační vlastnosti. Nejvhodnějším materiálem na zimu je vlna, ale poslouží i kvalitní mikrovlákno, bavlna nebo směsová tkanina. Ovšem jsou mezi námi jedinci, a týká se to hlavně seniorů, kterým ani naše dvouvrstvé thermo přikrývky nepomohou a musí je ještě doplnit, nejlépe povlečením a prostěradly z flanelu nebo z moderního česaného mikrovlákna tzv. mikroplyšové.
  • V létě chceme naopak peřinu, která nás ochladí. Přikrývka z hedvábí nebo mikrovlákna s tenkou vrstvou prodyšných vláken vám zajistí klidný a příjemný spánek i v parném létě. 
  • Celoroční přikrývky jsou vhodné i v zimním období pro většinu lidí i dětí žijících v novějších bytech a domech. Netýká se to bytů ve velmi starých domech, tam většinou doporučujeme na zimu thermo přikrývky a další prostředky, které Vám zajistí komfortní spaní.

Přikrývky pro alergiky

Moderní přikrývka z dutého vláknaVšechny lůžkoviny, v kterých spí alergik, by měly být pratelné i při vyšších teplotách. Výplně jsou nejčastěji tvořené dutým vláknem, které tvoří nehostinné prostředí pro roztoče (neposkytuje mu potravu jako přírodní materiály). Dutá vlákna jsou nejen hypoalergenní, ale také lehká, vzdušná a nadýchaná. Pokud ve své ložnici nesnesete jinou peřinu než tu z přírodního vlákna, i tak pro vás máme řešení. Výrobci ošetřují tyto přikrývky speciálními přípravky, které zajišťují ochranu před roztoči.

Roztoče okem nepostřehnete, ale věřte, jsou tam. A pokud máte alergii na roztoče, doporučujeme používat přikrývky a polštáře, které můžete prát alespoň na 60°C. Při této teplotě totiž můžete roztoče zlikvidovat. Bohužel je to nekonečný boj. Tma, vlhčí vzduch přibližně 70-80% a teplota 22-26°C a množí se jako „kobylky“. Výhoda proti přírodním materiálům je především v možnosti praní. V naší nabídce také najdete antialergické přikrývky a polštáře se speciální úpravou vláken proti roztočům K1 CELEBRITY 60, to Vám v boji proti těmto potvůrkám pomůže. Ještě jedna drobná rada, ráno jakmile vstanete, není nejlepší hned ustlat, ale nechat lůžko vyvětrat.

Když se chcete o peřinu podělit

Někdo dává přednost vlastní peřině, do které se může zachumlat, někdo zase preferuje společnou peřinu. Moderní francouzské přikrývky jsou určeny pro dva. Nemějte obavu - jsou dostatečně velké na to, abyste se přikryli vy i váš partner. Žádné přetahování tedy nehrozí. Pro výběr francouzské přikrývky platí stejná pravidla - sledujte materiály, ze kterých jsou vyrobeny, tloušťku, výplň a také rozměr.

TIP na závěr: Přikrývky z dutého vlákna perte v pračce na 60 stupňů. Doporučujeme sušit peřiny v sušičce. Do bubnu přidejte také 3 tenisové míčky, které peřinu krásně načechrají. 

Chcete poradit, jaká přikrývka je pro vás nejvhodnější? Napište nám svoje požadavky.

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.