Úvod Magazín Vysvětlení pojmů

Vysvětlení pojmů

Antidekubitní = proti prosezeninám nebo proleženinám, tj. aby se nevytvářely dekubity (otlačeniny). Léčba je velmi obtížná, důležité je časté polohování. Antidekubitní pomůcky pomáhají, ale nejsou všemocné.

Antialergická přikrývka – je obecný pojem, protože alergií je spousta. Je to přikrývka pratelná nad 60°C, tím pádem hygieničtější a likvidující roztoče.

Antiroztočová – odolná proti roztočům

Antiroztočová úprava v našich výrobcích je u značky K1 60 CELEBRITY = vlákno je vyráběno speciálně, kde v počáteční fázi výroby jsou rozptýlena aditiva po celém objemu hmoty. Nejsou nanášena pouze na povrchu, proto je tato úprava nejtrvanlivější a odolná po mnohonásobném praní. Vlákna „FILLWELL  WELLCARE“  od firmy WELLMAN®, IRSKO jsou nositelem trvalých protimikrobiálních a protiplísňových vlastností a zároveň působí proti roztočům, roztočovým alergenům a mikroorganismům.

Antistress = Karbonové vlákno sloužící k odvodu statické elektřiny napětí

Antibakteriální – odolná proti bakteriím

Duté vlákno – vlákno s dutým vnitřkem. Zlepšuje izolační vlastnosti, díky dutině. používané hlavně do prošívaných přikrývek a polštářů

Líná pěna nebo paměťová pěna nebo viskoelastická nebo termoaktivní je pěna, která se při kontaktu s teplem těla zahřívá a přizpůsobuje, pomalu se vrací. Odolná a pružná úprava zaručuje dlouhou trvanlivost. Pozor, nesmí se prát, ztratila by své vlastnosti.

Polyesterové vlákno = zkratka PES = syntetické (umělé vlákno)

Polystyren EPS = zpěňovatelný polystyren je vyráběn ve formě malých kuliček nasycených pod tlakem nadouvadlem (lehkým uhovodíkem). Vzhledem k neschopnosti vázat na sebe vlhkost se v nich nedrží roztoči.

Polyuretan = PUR = lidově řečeno molitan

Silanizované vlákno = odpuzuje prachové částice, zaručuje jemnost a hebkost, možnost praní do 90°C bez ztráty vlastností, velká odolnost proti opotřebení.

Úplet = textilie vytvořená provlékáním jednotlivých oček nití.